ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ, АДВОКАТИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ BARRISTERS PRIME GROUP

ДОЗВІЛЬНІ ДОКУМЕНТИ ЗАБУДОВНИКА. ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЗАКОННІСТЬ БУДІВНИЦТВА ЖК

ДОЗВІЛЬНІ ДОКУМЕНТИ ЗАБУДОВНИКА. ЯК ПЕРЕВІРИТИ ЗАКОННІСТЬ БУДІВНИЦТВА ЖК

Сьогодні ринок новобудов у Львові, Києві, Одесі, Дніпрі та інших великих містах стрімко розвивається. В процесі придбання квартири в новобудові виникає питання надійності забудовника та чи все гаразд у нього із дозволами на будівництво.

Неналежні дозвільні документи на будівництво ЖК дуже часто є причиною призупинення будівництва, і як наслідок – втрати коштів інвесторами.

Тому, перевірка дозвільних документів забудовника при купівлі квартири в новобудові – це важлива та обов’язкова умова вибору нерухомості в новобудові.

 

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОВИНЕН ПОКАЗАТИ ВАМ ЗАБУДОВНИК?

Як правило пошук житла в новобудові розпочинається з пошуку в інтернеті. Ви приглядаєтесь до локації новобудови, інфраструктури та рендерів майбутніх ЖК. Пізніше сформувавши short list Ви відвідуєте почергово відділи продажів вибраних Вами ЖК.

На цьому етапі крім перегляду гарних візуалізацій важливим є також поцікавитись в Забудовника щодо наявності документації на будівництво. Насамперед,  слід ознайомитись з оригіналами документів, або переконатись що такі у Забудовника справді є.

ДОЗВІЛЬНА ДОКУМЕНТАЦІЯ НА БУДІВНИЦТВО

Давайте спробуємо розібратись, які ж дозвільні документи на будівництво повинен мати забудовник при спорудженні житлового комплексу?

Насамперед це документація на земельну ділянку. Адже спорудження нерухомого майна нерозривно пов’язана із землею. Тому правовий статус земельної ділянки повинен відповідати документації.

Ще одним важливим дозвільним документом є містобудівні умови та обмеження.

Найважливішим документом є дозвіл на початок будівельних робіт. Саме його видача є підставою для ведення будівництва ЖК. Скасування дозволу на будівництво означає припинення будівництва.

Давайте спробуємо розібратись по кожному з цих дозвільних документів окремо.

 

1. ЗЕМЕЛЬНА ДІЛЯНКА ПІД БУДІВНИЦТВО ЖК

Документами на земельні ділянку є декілька видів документації. Основним з них є документ про право користування земельною ділянкою. Це може бути:

  1. Державний акт про право власності на земельну ділянку
  2. Договір оренди земельної ділянки
  3. Договір суперфіцію
  4. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.

Підстава для користування земельною ділянкою – є первинним етапом початку будівництва. Щоб щось побудувати, спочатку слід виділити під будівництво земельну ділянку. Часто забудовник і власник земельної ділянки – це різні особи. Тому тут важливо прослідкувати юридичний ланцюг правовідносин та визначити законність забудови земельної ділянки. Важливою характеристикою є також цільове призначення землі. Дані про земельні ділянки містяться в Держгеокадастрі. Більша частина з них нанесена на публічну кадастрову карту, яка є у відкритому інтернет-доступі. Якщо ж земельна ділянка ще не сформована, дані про неї не відображатимуться у публічній кадастровій карті.

Поширеним документом на землю є договір оренди землі. Тут все просто – в договір має бути відповідність мети орендного користування та фактичних намірів забудови. Тобто в умовах договору має бути вказано, що метою оренди є «будівництво житлового комплексу або багатоквартирного житлового будинку»

Договір суперфіцію та акт на право постійного користування дуже рідко застосовуються на практиці. Тим більше, що право постійного користування поширюється лише на державну власність, а старі державні акти підлягають заміні на інші речові права.

 

2. МІСТОБУДІВНІ УМОВИ І ОБМЕЖЕННЯ

Це обов’язковий дозвільний документ на будівництво. Вони як правило видаються місцевим органом влади (органом місцевого самоврядування). В різних містах їх видача відбувається по різному. Як правило вони видаються виконавчим комітетом або спеціалізованим управлінням з питань архітектури та містобудування. До прикладу, у м.Львові містобудівні умови та обмеження видаються виконавчим комітетом Львівської міської ради.

У містобудівних у мовах та обмеженнях визначаються основні техніко-економічні показники новобудови, в т.ч. площа забудови ділянки (відсоток забудови), поверховість або гранична висота будівлі, відстань до навколишніх об’єктів та інші параметри будівництва. Їх відповідність суворо контролюється органами ДАБІ в процесі спорудження новобудови. Тому дуже важливою є перевірка цих показників при виборі квартири в певному ЖК.

 

3. ДОЗВІЛ ДАБІ НА БУДІВНИЦТВО

Нарешті, крім права забудови ділянки та містобудівних умов та обмежень, забудовник зобов’язаний отримати в органах ДАБІ основний дозвільний документ – дозвіл на проведення будівельних робіт.

В окремих випадках практикується на ранніх стадіях будівництва одержувати попередній дозвіл на будівництво ( так званий дозвіл на проведення підготовчих робіт). Однак можливості проведення робіт є дуже обмежені з таким дозволом. Тому як правило забудовники одразу отримують основний дозвіл на будівництво.

Перевірити наявність дозволу не так складно. Як правило, інформація має бути в публічному доступі на будівельному майданчику. Обов’язковою умовою ведення будівельних робіт є встановлення на видному місці паспорта об’єкту будівництва. В ньому міститься уся основна інформація про учасників будівництва та дозвільні документи.

Крім цього, як правило, дозвіл на будівництво зазначається і на сайті ЖК в  інтернеті. Перевірити його дійсність та наявність можна за допомогою ресурсів на сайті ДАБІ України .

Також з 1.07.2020р. в Україні запрацював так званий електронний кабінет Забудовника, де міститься уся інформація про об’єкт будівництва, в т.ч. і реквізити дозвільних документів. Тому , можливості перевірки інформації про новий ЖК з кожним роком зростають.

 

ДОКУМЕНТИ ПРО ГОТОВНІСТЬ БУДИНКУ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

Дуже часто купівля квартири в новобудові відбувається на етапі вже готового будинку. Тобто будинок на момент купівлі квартири вже зданий в експлуатацію

Основним документом, який підтверджує факт здачі будинку в експлуатацію є сертифікат готовності об’єкта будівництва. Він теж видається органами ДАБІ. Інформація про об’єкти здані після 1.07.2020р. міститься теж в електронному кабінеті забудовника на сайті  публічного електронного порталу будівельної діяльності за посиланням https://e-construction.gov.ua/ .

ІНШІ МОЖЛИВОСТІ ПЕРЕВІРКИ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ ЗАБУДОВНИКА

Перевірити дозвільні документи забудовника самостійно – це реально. Однак, це досить складна процедура для пересічного користувача. Тому, як правило, при купівлі квартири в новобудові слід звертатись по допомогу юристів з питань нерухомості.

Юридична перевірка квартири  в новобудові все більш популярна серед покупців квартир в нових ЖК. Особливо це стосується покоління міленіалів, які звикли звертатись  користуватись допомогою спеціалістів, а не все робити самотужки.

Так чи інакше в умовах нестабільності ринку новобудов – юридична перевірка квартири є абсолютно виправданою. Адже аналіз юридичних ризиків дозволяє робити безпечні інвестиції в нерухомість та мінімізує ризик втрати коштів від купівлі квартири в новобудові.

Нагадаємо, що наша компанія спеціалізується на юридичній перевірці житла в новобудовах та здійснює юридичний супровід придбання нерухомості.

Тому, якщо Ви шукаєте квартиру в новобудовах Львова – з радістю надамо правову допомогу по усіх питаннях придбання житла.

Телефонуйте +38 097 653 653 5 та отримайте фахову юридичну консультацію з питань нерухомості у наших спеціалістів. Безпечна інвестиція в ринок новобудов – запорука Вашого спокою на довгі роки.

Close Menu