ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ, АДВОКАТИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ BARRISTERS PRIME GROUP

МУЗИКА В РЕСТОРАНАХ ТА КАФЕ: ХТО ЗАПЛАТИТЬ ЗА ФОНОВУ МУЗИКУ?

МУЗИКА В РЕСТОРАНАХ ТА КАФЕ: ХТО ЗАПЛАТИТЬ ЗА ФОНОВУ МУЗИКУ?

Кожен з нас відвідує кафе, ресторани та інші публічні місця. Майже кожен заклад намагається створити приємну атмосферу за рахунок так званої фонової музики. Власник закладу самостійно визначає яка саме музика буде звучати у нього в закладі. Однак далеко не кожен знає,що за таку музику потрібно платити.

Адвокатське об’єднання  BARRISTERS PRIME GROUP спробує розібратись у цьому питанні. Ця стаття буде корисною як для власників закладів HoReCa, так і для кожного з Вас.

 

ПОРУШЕННЯ АВТОРСЬКИХ ПРАВ – ХТО ПОРУШНИК?

З практики захисту прав клієнтів у цих справах можемо запевнити, що велика кількість «модних» та « культових» закладів у Києві, Львові, Одесі та Харкові, а також цілі ресторанні мережі є грубими порушниками інтелектуальної власності.

Станом на 2017 рік Україна входить до списку країн, які вважаються найбільшими порушниками у сфері інтелектуальної власності. Це зумовлено 3-ма основними факторами: неліцензійне програмне забезпечення; інтернет-піратство та неефективна система управління майновими правами авторів.

Третій фактор якраз стосується питання справедливої виплати роялті авторам музичних творів. Для того, аби автори музики та музичні видавництва  могли створювати якісний продукт, творчого задуму та натхнення автора є недостатньо.

Сьогодні кожна сфера людського життя, будь це спорт, дозвілля, шоу-бізнес чи культура – майже повністю комерціалізовані. Щоб створювати якісний продукт – потрібні кошти. Творець продукту має виключне право на одержання таких  коштів за кожен випадок відтворення його твору та виключне право дозволяти таке відтворення чи використання.

Тому, якщо власник закладу думає,що увімкнувши радіо чи телевізор у закладі, або через персональний комп’ютер чи смартфон, він використовує музику легально, – він глибоко помиляється.

Згідно ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права», публічне виконання музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань як об’єктів авторського права та суміжних прав, без отримання дозволу (ліцензії), є порушенням авторського права і суміжних прав.

 

НЕЗНАННЯ ЗАКОНІВ НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВІД ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Нажаль, незнання законів не звільняє від відповідальності. Практичний досвід BARRISTERS PRIME GROUP у питанні юридичного супроводу таких спорів показує, що майже 90% від усіх власників закладів HoReCa не знали, що вони порушують чиєсь авторське право при використанні музики у своїх закладах.

Масове незнання законодавства у сфері авторського права дуже часто призводить до того, що кафе чи ресторан отримують претензії на суму від 30 000 грн. до 1 000 000 грн.за незаконне використання музики.

Ці справи не є пустими погрозами. Це реальна відповідальність за такі дії.  Зокрема, згідно п. «г» ч. 2 ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права», «у разі відсутності дозволу (ліцензії) суд в рамках цивільного (господарського) судочинства має право винести рішення про виплату компенсації у розмірі від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат (тобто від 32 000 до 160 000 000 грн.) за кожен факт порушення авторського права чи суміжних прав (тобто за програвання кожної музичної композиції).

 

АДМІНІСТРАТИВНА ЧИ КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ?

Крім цього, слід зазначити, що за ці ж дії може бути застосовано ще й адміністративну або кримінальну відповідальність.

Згідно ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення авторських прав передбачено штраф до 3400 грн. з конфіскацією обладнання, за допомогою якого скоєне правопорушення (тобто використовується музика).

Кримінальна відповідальність за ст. 176 Кримінального кодексу України  може бути застосовано якщо при використанні музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань без дозволу (ліцензії) авторам, виконавцям, виробникам фонограм чи/або відеограм заподіяно значної шкоди (станом на сьогодні це 16 000 грн.). Таку шкоду можна буде довести завдяки відповідному експертному дослідженню.

 

ЩО ГОВОРИТЬ ФЕМІДА?

Як би там не було, станом на сьогодні суди в більшості випадків задовольняють позови про стягнення компенсації. Такі позови можуть пред’являти як самі автори, права яких порушено, так і відповідні організації колективного управління. У будь-якому випадку, якщо власнику закладу прийшла претензія від такої організації чи уповноваженого представника автора, то без грамотного юридичного супроводу він ризикує програти в суді. Вирішальне значення у цьому будуть відігравати докази, які надасть сторона позивача, а також правильно вибудувана правова позиція захисту.

 

ПОДБАЙТЕ ПРО ЮРИДИЧНИЙ ЗАХИСТ СВОГО БІЗНЕСУ

Тому власникам закладів HORECA юристи наполегливо рекомендують наперед підготуватись до несподіваних листів щастя від організацій колективного управління, та належним чином підготувати персонал закладу як правильно реагувати на такі дії. Від цього залежатиме майбутнє Вашого бізнесу.

Якщо ж у Вас залишились питання з приводу цієї теми, BARRISTERS PRIME GROUP з радістю надасть Вам юридичну консультацію з питань використання фонової музики та захисту прав власників кафе та ресторанів.

 

Close Menu