ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ, АДВОКАТИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ BARRISTERS PRIME GROUP

ПРОПИСКА ЧИ РЕЄСТРАЦІЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ: ВСЕ ЩО ТРЕБА ЗНАТИ

ПРОПИСКА ЧИ РЕЄСТРАЦІЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ: ВСЕ ЩО ТРЕБА ЗНАТИ

Слово «прописка» ще досить часто вживається в побуті нашими людьми. Однак, якщо говорити юридичною термінологією – такого поняття в законодавстві вже не існує.

Поняття прописки стосувалось радянського періоду і означало офіційне прикріплення певної особи то конкретного місця проживання. Колись без прописки і без відповідної відмітки у паспорті, людина не могла користуватись житлом, соціальними і медичними послугами. Так само строго регламентувалась кількість прописаних у помешканні осіб з врахуванням санітарних нормативів та площі. Цей пережиток радянської епохи перейшов і у наш час. Наскільки обовязковою сьогодні є «прописка»? Чи впливає прописка на права власника? Як правильно і швидко прописатись? З такими питаннями до юристів адвокатського обєднання часто звертаються прості громадяни. Спробуємо дати відповіді на них. Однак про все по порядку

Чи існує прописка в Україні?

Ще в 2001 році інститут прописки було визнано неконституційним і по суті скасовано (дивіться  Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2001  від  14 листопада 2001 року) 

У  2003 році в Україні прийнято новий Закон «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», який по суті знову ввів обов’язковість  реєстрації місця проживання.

Отож, якщо говорити офіційно, то прописки в Україні не існує. Однак, по факту  вона є, і «реєстрація місця проживання» за новим Законом – це по суті видозмінена прописка. Щоправда з менш жорсткими  нормативними обмеженнями та відповідальністю.

Яка відповідальність за відсутність відмітки про реєстрацію  місця проживання

Насправді  така відповідальність передбачена законодавством за несвоєчасну реєстрацію.

Будь-яка особа зобов’язана повідомити державні органи про зміну місця проживання в 30-денний строк.

Якщо у вас народилась малеча – її теж потрібно зареєструвати. Для цього закон надає 3-місячний термін.

Стаття 197 Кодексу про адміністративні правопорушення України передбачає санкцію у вигляді попередження за проживання без реєстрації місця проживання. Ті ж дії, вчинені особою повторно, передбачають накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (це максимум 51 грн.).

Тому така відповідальність відверто не дуже лякає громадян.

Кого можна прописати в квартирі

Закон не обмежує власника помешкання у виборі осіб, котрих він може прописати у своїй квартирі. Це можуть бути як близькі та дальні родичі, так і зовсім сторонні особи. Головне у цьому питанні – письмова згода власника та ініціатива самої особи, яка бажає зареєструватись за певною адресою.

Куди звернутись з приводу прописки

Донедавна процедура реєстрації місця проживання передбачала звернення особи у органи Державної міграційної служби. Однак, віднедавна, цю функцію виконують органи місцевого самоврядування. Для цього Вам потрібно звернутись у будь-який Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), які створені при місцевій раді. Сама процедура не є надто складна. Але спілкування з державними органами – завжди непроста справа (особливо в Україні). Тому не зайве буде проконсультуватись з юристом, щоб зекономити свій час та зберегти нерви.

Скільки коштує послуга реєстрації

Плата за вказану адміністративну послугу встановлюється вищезгаданим Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»

Її розмір залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

У разі своєчасного звернення особи протягом встановленого строку – розмірі  становить 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати;

У разі звернення особи з порушенням встановленого строку –  0,0255 розміру мінімальної заробітної плати.

У разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну адміністративну послугу та зараховується до місцевого бюджету за новим місцем проживання

Як бачимо плата за послугу є символічною. Однак її все ж доведеться сплатити.

Які документи слід надати реєстратору

Чіткий перелік документів слід зясовувати безпосередньо в органі. Деякі органи місцевого самоврядування встановлюють додаткові вимоги до переліку документів. Однак це не відповідає вимогам Закону.

Так, ст..6 Закону передбачає вичерпний перелік документів:

  • письмову заяву встановленого зразка;
  • документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (як правило це паспорт громадянина Україна; для іноземців та для внутрішньо переміщених осіб це відповідні посвідки). Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
  • квитанцію про сплату адміністративного збору;
  • документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
  • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Яке правове значення прописки (реєстрації місця проживання)?

Станом на сьогоднішній день є  багато адміністративних чи соціальних послуг, які держава надає виключно за місцем реєстрації.

Однак, поступово, вимога обов’язкової реєстрації втрачає правовий зміст.

Відповідно до вже згаданого Закону, «За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції»

Крім цього, реєстрація дає певні переваги в отриманні першочергового медичного обслуговування в комунальних медичних закладах. Також існує думка, що зареєстрованим громадянам легше зареєструвати свою дитину у дитячий садок. Однак, не існує нормативних документів, які б передбачали право відмовити батькам у прийомі в садок з підстав відсутності місця реєстрації.

Крім цього, відсутність реєстрації місця проживання може створити перешкоди в оформленні дозвільних документів, реєстрації особою бізнесу чи ведення господарської діяльності. Адже при заповненні майже будь-якого документа обов’язковим реквізитом є місце реєстрації особи.

Слід також визнати, що реєстрація місця проживання виконує до сих пір певну контрольну функцію, адже таким чином держава відслідковує міграцію осіб, та фіксує відповідні дані у своїх інформаційних базах, зокрема в Єдиному державному демографічному реєстрі.

Чи впливає прописка на право власності?

Дуже часто наші клієнти запитують в юристів щодо ризиків для власника майна, які можуть виникнути при реєстрації місця проживання особи у певній квартирі.

Відповідь на це питання є достатньо складною І тут треба розмежовувати два основних моменти.

Якщо Ви переживаєте за те, чи виникне у особи автоматичне право власності на чуже нерухоме чи рухоме майно у якому вона проживає, то в цьому питанні не потрібно хвилюватись. Відповідь однозначно, «ні».

Якщо ж говорити про інші правові наслідки, то тут як то кажуть “є питання”.

Чим ризикує власник квартири, прописавши у себе іншу особу?

При реєстрації місця проживання, вказана особа отримує право користування вказаним помешканням. Адже офіційно – це місце де вона фактично проживає впродовж тривалого періоду. Право власності на квартиру при цьому у вказаної особи не виникає.

Однак, відповідно до норм житлового законодавства, у «прописаної» особи виникають житлові права, зокрема право користування вказаним житлом. У випадку якщо у Вас з особою існують цивільно-правові відносини оренди, і це підтверджено відповідним Договором житлового найму, то це право Ви зможете припинити або розірвавши вказаний договір на передбачених умовах, або ж коли строк договору закінчиться, і оренда припиниться. Однак, якщо ж Ви «прописали» особу за своєю письмовою згодою, тоді її право користування житлом не має часових рамок, і припинити це право Ви можете лише за її згодою. Якщо ж особа не хоче виселятись, Вам доведеться звертатись до суду. Норми житлового законодавства захищають права мешканців. Зокрема, відповідно до

Будь-яке виселення людини, якщо вона добровільно не бажає звільнити житлове приміщення, допускається виключно на підставах передбачених законом та має відбуватися тільки в судовому порядку.

Перш ніж прописувати у себе людину, слід добре подумати про усі наслідки. Адже деколи поспішні кроки у питанні реєстрації місця проживання можуть  закінчитись плачевно. При цьому не зайвим буде проконсультуватись з юристом або звернутись  по правову допомогу до спеціаліста.

Close Menu