ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ, АДВОКАТИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ BARRISTERS PRIME GROUP

ЯК КУПИТИ ТОВАР ЗА BITCOIN В УКРАЇНІ: ПОРАДИ ЮРИСТА

ЯК КУПИТИ ТОВАР ЗА BITCOIN В УКРАЇНІ: ПОРАДИ ЮРИСТА

Тема криптовалют є однією з найбільш популярних сьогодні. Біткойнами цікавляться майже усі. Однак найбільш важливим питанням, яке цікавить більшість «біткойнерів» – як юридично правильно обміняти цей “віртуальний акти”в на реальні товари, послуги чи «тверду» валюту.

«BARRISTERS PRIME GROUP» пропонує Вам розібратись у цьому питанні та спробує надати кілька корисних юридичних порад. Отож про все по-порядку ..

ЩО ГОВОРИТЬ ЗАКОН?

Існує безліч підходів до крипто валют і багато різноманітних визначень . Але юридично правильного визначення в Україні на сьогодні не існує. Правовий статус «BITCOIN» на сьогодні не врегульований. Можливо  така ситуація невдовзі зміниться. Адже станом на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано три  законопроекти:

1)        № 7183 від 06.10.2017 «Про обіг криптовалюти в Україні»

2)        № 7183-1  від 10.10.2017 «Про   стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні»

3)        №7246 від 30.10.2017р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання ринку криптовалют та їх похідних в Україні)»

Усі вони покликані врегулювати в правовому полі операції з криптовалютою. Відповідно до ст.1 проекту Закону  «Про обіг криптовалют в Україні», «криптовалюта – це програмний код (набір символів, цифр та букв), що є об’єктом права власності, який може виступати засобом міни, відомості про який вносяться та зберігаються у системі блокчейн в якості облікових одиниць поточної системи блокчейн у вигляді даних (програмного коду)».

Визначення є доволі складним для розуміння звичайній людині, але для юристів – такі слова дають можливість скласти правильний юридичний документ для операцій з крипто валютою.

Поки  цей текст не має юридичної сили, і лише після прийняття Закону парламентом він стане законодавчою нормою.

Не будемо загадувати наперед і моделювати ситуації «якщо…», оскільки варіантів розвитку подій може бути безліч. В підтвердження такої ситуації, наведемо новину останніх днів:

«1 грудня 2017 року Комісія з торгівлі товарними ф’ючерсами США офіційно дозволила почати торгівлю ф’ючерсами на криптовалюту біткойн».

Це означає що найпотужніша фінансова держава визнала законність операцій з біткойнами і прирівняла цю крипто валюту до інших ліквідних фінансових активів (як то гроші, цінні папери, нерухомість, золото чи нафта).

Таким чином не виключено, що за прикладом США підуть інші провідні економіки світу. Ми є свідками створення унікального економічного явища, і бачимо як формується нова світова економічна система, де речі, які не можна побачити і відчути на дотик стають ціннішими та інвестиційно привабливішими за золото та нерухомість.

Тому як далі розвиватиметься правове регулювання криптовалют в Україні і світі – спрогнозувати важко.

 

ЩО МОЖНА КУПИТИ ЗА BITCOIN В УКРАЇНІ?

Тим не менш, вже станом на сьогодні в Україні існують ефективні правові механізми купівлі криптовалюти в обмін на товари, роботи чи послуги.

Що ж робити, коли Вам пропонують купити квартиру чи діюче підприємство за Bitcoin? Найважливіша юридична порада – звернутись до юриста. Як би банально це не звучало. Адже, коли мова йде про угоду на 100-1000 грн. ризики є невисокі. Однак, якщо купувати квартиру або інший інвестиційний актив за криптовалюту, то без правильного юридичного супроводу можна втратити все.

Станом на сьогодні єдиним юридично правильним механізмом придбання певного майна за «біткойни» є укладення договору міни. У випадку, якщо особа укладе типовий договір купівлі-продажу товару чи послуги за криптовалюту, такий договір можна в судовому порядку визнати нікчемним. Підставою визнання бути вказання розрахунків у криптовалюті, яка в Україні не визнається засобом платежу, та в силу деяких нормативних актів та позицій центральних органів прирівнюється до сурогатних грошей.

Відповідно до ст..32 Закону України «Про Національний банк України», «випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняється».

 

BITCOIN ЯК НЕМАТЕРІАЛЬНИЙ АКТИВ…

Найбільш юридично правильним, на нашу думку буде надання крипто валюті статусу «нематеріального активу», адже це за своєю суттю програмний код, який не має об’єктивного вираження і не може бути матеріалізований. При такому статусі «Біткойн» можна використовувати як певний товар у нематеріальній формі, який згідно українського законодавства є об’єктом цивільних прав, а отже може бути предметом договорів міни.

Це підтверджується ст..177 і 178 Цивільного кодексу України. Правильне формулювання криптовалюти як нематеріального активу чи «товару» дозволить клієнту укладати договори міни криптовалюти на будь-який інший актив, починаючи від елементарних послуг , закінчуючи придбанням житлових будинків чи контрольних пакетів акцій.

Як правильно це зробити знають досвідчені юристи, які практикують у сфері ІТ-права, та мають значний практичний досвід у сфері укладання договорів міни та старт-контрактів.

Однак, слід визнати, що законодавче врегулювання обігу криптовалют значно спростить процедуру їх обігу, та відкриє для звичайних людей великі інвестиційні можливості. Допоки такий правовий статус є невизначеним, угоди з криптовалютами несуть досить великі правові ризики та є поки що мало поширеними.

Адвокати «BARRISTERS PRIME GROUP» надають юридичні послуги з питань юридичного супроводу таких операцій. Сподіваємось, що найближчим часом купити квартиру за біткойн стане так просто як зараз замовити піцу чи придбати смартфон через інтернет-магазин.

Close Menu