ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ, АДВОКАТИ ЛЬВІВ – АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ BARRISTERS PRIME GROUP

ЮРИДИЧНИЙ АУТСОРСИНГ ЧИ ШТАТНИЙ ЮРИСТ? ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ДЛЯ СУПРОВОДУ БІЗНЕСУ

ЮРИДИЧНИЙ АУТСОРСИНГ ЧИ ШТАТНИЙ ЮРИСТ? ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ДЛЯ СУПРОВОДУ БІЗНЕСУ

Адвокатське об’єднання BARRISTERS PRIME GROUP пропонує юридичні послуги для бізнесу. Будь-який бізнес потребує юридичного супроводу. Однак серед безлічі юристів важко не розгубитись. Одні компанії чи підприємці наймають у штат юристів. Інші – співпрацюють з юридичними компаніями або адвокатами на умовах аутсорсингу.

У цій статті спробуємо проаналізувати усі переваги та недоліки юридичного супроводу адвокатів та юристів. У чому різниця між штатним юристом та юристом за договором? Що краще для супроводу бізнесу: «аутсорсинг» чи «інхаус»? Які моменти слід врахувати бізнесмену при виборі юриста для супроводу бізнесу? Про усе це Ви дізнаєтесь від BARRISTERS PRIME GROUP.

При супроводі бізнесу найбільш популярними є дві моделі юридичної підтримки компанії: «аутсорсинг» або так званий «інхаус».

МОДЕЛЬ №1. ШТАТНИЙ ЮРИСТ АБО ЮРИДИЧНИЙ ВІДДІЛ

Юрист на підприємстві – досить класична модель супроводу бізнесу. Коли мова йде про великі компанії- важко уявити їх без штатного юриста або цілого юридичного відділу. Для того, аби відрізняти юридичний відділ від юридичної компанії, все більшої популярності набуває  такий термін як «інхаус».  

Модель «інхаус» передбачає наявність штатного юриста (або юридичного відділу) всередині компанії. При такій моделі юрист – працівник компанії, і отримує щомісячну заробітню платню.

Крім цього, на нього поширюються вимоги щодо режиму роботи компанії, правила внутрішнього трудового розпорядку, корпоративні правила і таке інше. Юрист працює на умовах трудового договору.

У великих компаніях як правило супровід здійснюється цілими юридичними відділами. У них своя структура та субординація.

Керівник юридичного відділу модерує роботу своїх підлеглих юристів та відповідає за кінцеве рішення роботи команди.

 

МОДЕЛЬ №2. ЮРИДИЧНИЙ АУТСОРСИНГ (OUTSOURCING)

Що таке аутсорсинг? При юридичному супроводі на умовах аутсорсингу юрист працює на підставі договору про надання юридичних послуг і як правило жодним чином не пов’язаний з трудовим колективом компанії.

Він – позаштатний радник. Як правило, такі послуги надаються періодично і не потребують щоденної зайнятості.

Підставою для оплати юридичних послуг є відповідний договір. Оплата за послуги визначається в договорі. Як правило це фіксована місячна «абонентська плата».

Якщо ж юридичні послуги носять періодичний або разовий характер – тоді береться за основу вартість однієї години роботи юриста (юридичної компанії) або ж фіксована сума юридичних послуг (за домовленістю обох сторін).

Відтак, для власника важливо знати, що його бізнес – під надійним правовим захистом. Коли певні питання потребують юридичного роз’яснення чи правової допомоги – юрист –аутсорсер бере їх вирішення на себе.

 

ЩО КРАЩЕ: ЮРИДИЧНА КОМПАНІЯ ЧИ ШТАТНИЙ ЮРИСТ?

Одні власники бізнесу вибирають юридичні послуги від юридичних компаній на умовах аутсорсингу. Інші – надають перевагу штатному юристу.

Яка модель краща – однозначно сказати важко. Як правило, все дуже індивідуально. Однак, практика показує, що для великих компаній вигіднішою є модель «інхаус». Для малого та середнього бізнесу ефективнішою є модель аутсорсингу.

Слід сказати, що кожен з варіантів має свої переваги та недоліки. Про них поговоримо далі.

 

1. ЕКОНОМІЯ ВИТРАТ НА ЮРИДИЧНИЙ СУПРОВІД

Для більшості власників бізнесу – це один з найбільш визначальних критеріїв.

Штатний юрист отримує заробітню плату щомісяця. Це додаткові витрати на ведення бухгалтерії. Сплата податків та зборів із нарахованої заробітної плати. В результаті, при суттєвих витратах компанії на оплату праці юриста, його фактична зарплата за юридичні послуги є достатньо невеликою.

При тих же витратах вигідніше укласти договір про надання юридичних послуг з позаштатним юристом чи компанією, та отримувати більш якісні послуги за ті ж самі гроші.

Оптимізація витрат на оплату юриста є поширеною тенденцією в сучасних умовах. Кризові явища в економіці змушують бізнес оптимізовувати витрати на оплату праці.

Як результат – скорочення штатних юристів сьогодні чи не найпоширеніша тенденція в українських компаніях. Багато компаній відмовляються від юридичних відділів, залишаючи одного юриста. Інші ж взагалі звільняють усіх юристів, вважаючи, що можна обійтись і без штатного юриста.

Звичайно, що вартість послуг позаштатного юриста чи юридичної компанії можуть бути вищою. Однак велика конкуренція на ринку юридичних послуг зумовлює велике різноманіття пропозицій. Тому,  вибрати хороший юридичний супровід за прийнятною для Вас ціною є цілком реальним. Деколи, це навіть економічно вигідніше, ніж оплачувати щомісяця зарплату юристу.

2. ВІДСУТНІСТЬ ПЛАТИ «ЗА ПРОСТІЙ» ЮРИДИЧНОГО ВІДДІЛУ

Слід визнати, що не завжди на підприємстві є велика завантаженість для юриста. Наприклад, в деяких компаніях є цілі юридичні служби, які включають декілька штатних юристів. В інших же юрист має так зване «сезонне» навантаження. А більшість часу по суті «простоює» і займається неробочими питаннями.

Таким чином, дуже часто власник по суті оплачує «простій» свого працівника, що є економічно неефективним.

У випадку ж юридичного супроводу на умовах аутсорсингу, такі випадки, як правило, є виключенням. Багато компаній працюють на умовах оплати послуг по факту. Тобто скільки годин Ви замовили в юриста, за стільки Ви і платите.

Це дозволяє бізнесу в більшості випадків економити на адміністративних витратах та більш ефективно використовувати працю юристів.

 

3. ТРУДОВІ ГАРАНТІЇ ПРАЦІВНИКІВ АБО “СВОБОДА ДОГОВОРУ”

Одним з найбільших недоліків «інхаусу» є обов’язковість додержання суворих норм трудового законодавства та забезпечення трудових гарантій працівників-юристів.

На штатного юриста поширюються усі гарантії законодавства про працю. Відтак, звільнити такого працівника є доволі проблематичним. При достроковому розірванні з ініціативи власника, працівник вправі вимагати виплати компенсації. Хто як не юрист чітко знає усі законодавчі гарантії.

Тому, якщо Ви посварились із своїм юристом – будьте готові до майбутніх негативних наслідків. Звільнити такого спеціаліста не так і просто. Існує досить багато випадків судового оскарження та вимоги компенсації з боку недобросовісних працівників-юристів.

Аутсорсингова компанія не керується трудовим законодавством. Ви вправі розірвати договір на юридичні послуги в будь-який момент.

Ще однією гарантією є право працівника на відпустку. Якщо у Вас в компанії лише один юрист, то як мінімум 24 календарні дні в році Ваша компанія ризикує залишатись вразливою в правових питаннях. При окремих бізнес-процесах, відсутність юриста призводить до зупинки діяльності або затягування певних робіт.

При наявності зовнішнього юридичного обслуговування ці ризики відсутні. Адже юридична компанія працює 365 днів на рік. Відтак Ваш бізнес – під постійним правовим захистом.

 

 4. ВУЗЬКА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ І ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ ВИЩОЇ ЯКОСТІ

Якщо Ваш бізнес багатопрофільний, Вам буде складно знайти універсального юриста, який би добре розбирався у всіх сферах права. Як правило, такі юристи знають майже все недосконало. Будь-яке юридично складніше питання їм не під силу.

Лише вузько кваліфікований юрист-практик у тій чи іншій сфері може оперативно та якісно вирішити юридичну проблему.

Юридичні компанії мають перевагу у цьому. Адже над певним питанням працює не один юрист, а ціла команда професіоналів. Юридична компанія, яка спеціалізується на вирішенні вузьких питань – є набагато ефективнішою. Оскільки вона не на словах, а на ділі вирішувала аналогічні до Вашого питання.

Наявність в аутсорсера ширшого кола консультантів та вузькопрофільних спеціалістів, дозволить власнику отримати саме ті послуги, які йому необхідні для вирішення конкретного питання в той чи інший момент.

Як правило, бізнес все більше потребує комплексних рішень. Тому наявність кваліфікованих спеціалістів з усіх сфер права є перевагою «аутсорсерів» в порівнянні із штатними працівниками.

 

 5. МОЖЛИВІСТЬ ВІДМОВИ ВІД ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ

Якщо Ваш юрист – найманий працівник, звільнити його буде не так вже й просто. Адже на нього поширюються гарантії законодавства про працю.

 Інша справа – юридична компанія чи юрист на умовах аутсорсингу. Усі умови розірвання договору сторони вправі визначити у самому Договорі про надання юридичних послуг.

Якщо Вас не влаштовує якість обслуговування – Ви можете в будь-який момент розірвати договір, і найняти більш кращого спеціаліста для свого бізнесу.

Динамічність бізнес-процесів вимагає також і можливості оперативно підлаштовуватись під конкретні умови. І оперативна заміна юриста у цьому – не виняток.

 

 6. ВИСОКИЙ СТУПІНЬ КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ

Використання конфіденційної інформації на шкоду інтересам бізнесу – одне з найпоширеніших явищ. Хто володіє інформацією – той володіє світом.

Тому, компанії все більше уваги приділяють додержанню комерційної таємниці та захисту конфіденційної інформації.

В умовах «інхаусу» цю конфіденційність досить важко зберегти. Ніхто не застрахований від того, що той чи інший працівник «злиє» певну інсайдерську інформацію.

Насправді, жоден Договір про конфіденційність не дасть 100 % гарантії від витоку важливої інформації. Адже такий договір буде писати все той же штатний юрист.

Зрештою, при наданні послуг на умовах аутсорсингу ризики витоку інформації є теж доволі високими. Все залежить від статусу та репутації юридичної компанії.

Великою перевагою є залучення для юридичного супроводу професійного адвоката. Статус адвоката надає можливість зіслатись на адвокатську таємницю, та обмежити доступ до комерційної та конфіденційної інформації як конкурентів так і контролюючих органів.

Тому при залучені на умовах аутсорсингу юриста зі статусом адвоката – власник отримує явну перевагу.

 

7. МОЖЛИВІСТЬ БІЗНЕСУ ДО ПЕРЕОРІЄНТАЦІЇ НА НОВІ ПРОЕКТИ

Сучасні умови ведення бізнесу змушують бізнесменів швидко адаптовуватись до умов ринку. Дуже часто бізнес потрібно модифікувати, відкривати нові напрямки, згортаючи при цьому старі. Усі ці динамічні зміни вимагають залучення все нових і нових юристів-спеціалістів. Тому, якщо Ваш штатний юрист не є фахівцем у новому напрямку, тоді Вам доведеться шукати нового. А якщо у Вас багатопрофільний бізнес, тоді Вам потрібно розширяти штат юристів, а значить, збільшувати витрати на бізнес.

Альтернативою цьому є залучення юриста на умовах аутсорсингу під той чи інший проект.  При цьому, кожен з проектів має свою правову специфіку. А тому ефективнішим буде звернутись до вузькопрофільного спеціаліста саме у цій галузі.

Юридичні компанії чи адвокатські об’єднання мають у своєму розпорядженні спеціалістів з різних галузей права і сфер бізнесу. Тому оптимальною буде співпраця на умовах аутсорсингу.

Якщо ж Ваша компанія займається лише однією справою, тоді ефективніше буде залучити штатного юриста.

Однак, це теж не завжди виправдано. Сьогодні ринок юридичних послуг все більш диференціюється. І коли ще кілька років тому юридичні компанії намагались охопити якомога більше сфер бізнесу, то тепер все більше схиляються до думки, що краще мати «свою нішу» на цьому ринку, та надавати послуги більш вищої якості за рахунок вузької юридичної спеціалізації.

Тому якщо Ваш вид діяльності потребує консультування лише з однієї вузької сфери права, тоді профільна юридична компанія – хороша альтернатива штатному юристу.

Якщо Ви вирішили захистити свій бізнес та вибрали оптимальний для себе варіант юридичного обслуговування завдяки цій статті, ми будемо раді допомогти Вам у вирішенні всіх юридичних та організаційних питань.

Нагадаємо, що Адвокатське об’єднання  BARRISTERS PRIME GROUP надає широкий спектр послуг щодо юридичного супроводу бізнесу в питаннях корпоративного, земельного, орендного права та права інтелектуальної власності.

Будемо раді співпрацювати з Вами.

Якщо ця стаття була корисною для Вас – не забудьте переглянути інші цікаві матеріали по цій темі на нашому сайті та на сторінках у соцмережах.

 

Автор: АНДРІЙ ВОЛИНЕЦЬ
Всі авторські права на публікацію належать автору. При використанні публікацій, розміщених на сайті Адвокатського об’єднання  BARRISTERS PRIME GROUP обов’язковим є  гіперпосилання, відкрите для індексації  www.barristers.com.ua. Використанням публікації вважається копіювання, модифікація та публікація тексту чи його окремих частин, фото, зображень, дизайну та іншого контенту сайту.
Close Menu